Od jesieni nasz klub ma przyjemność uczestniczyć w projekcie pod nazwą “Program Aktywności Lokalnej w Gminie Bytom”. Działanie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Program ma za zadanie aktywizację osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, poprzez pokazanie oraz nauczenie młodych ludzi funkcjonowania w mieście, konstruktywnego pełnienia ról społecznych, motywację do rozwoju i pozytywnego budowania relacji społecznych. Dzieci i młodzież, które chcą rozwijać swoje talenty sportowe mogą wziąć udział w bezpłatnym cyklu zajęć, w pięciu dyscyplinach: koszykówce, piłce nożnej, hokeju, boksie oraz tenisie ziemnym. Udział w tym programie jest dla naszego klubu bardzo ważny, bowiem pokazuje, że chęć niesienia potrzebującym pomocy jest w Polonii Bytom wpisane w klubowe DNA.
– Program Aktywności Lokalnej to pilotażowy program w naszym klubie, który przede wszystkim polega na tym, aby aktywizować młodzież, która nie może sobie pozwolić na regularne treningi w klubach sportowych – opowiada Dyrektor Sportowy Polonii, Tomasz Stefankiewicz. – Przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 16 w Bytomiu – Bobrku, postanowiliśmy takie zajęcia zorganizować dla dzieci właśnie z tego regionu. Zainteresowanie projektem przekroczyło nasze oczekiwania. Na 20 dostępnych miejsc zgłosiło się ponad 30 osób. Zależy nam na wszystkich, więc nie odmówiliśmy nikomu pomocy. Treningi są darmowe. Zawodnicy nie są formalnie członkami klubu, ale traktujemy je jak naszych zawodników. W związku z tym, dzieci otrzymały od nas m.in. prezenty mikołajkowe. Po nowym roku przygotujemy dla nich kolejne niespodzianki – dodaje na koniec sternik bytomskiego klubu.
Dyrektor Sportowy Polonii słusznie przyznaje, co w programie jest najważniejsze. – Nadrzędną wartością jest aktywizacja środowiska w dobie postpandemii. Społeczeństwo zamyka się w domach, a naszym zadaniem, jako świata sportu i piłki nożnej jest to, aby zapewnić dzieciom aktywność fizyczną i cieszę się, że ten program jest w Bytomiu realizowany. Dla nas to strzał w dziesiątkę. Cieszę się, ze mamy przyjemność brać w nim udział. Dużą wartość wnoszą nasi trenerzy, którzy sobie z nimi doskonale radzą. Dzieci są grzeczne, słuchają tego, co trenerzy mają im do przekazania. Być może, któryś z uczestników programu w przyszłości będzie chciał dołączyć do klubu i stanowić o sile Polonii – rozmyśla dyrektor Stefankiewicz.
Jednym z trenerów prowadzących zajęcia jest zawodnik Polonii Bytom, Marek Krotofil, który także zaznacza sporą chęć uczestnictwa w tym programie przez dzieci i młodzież. – Program PAL od samego początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i co warto podkreślić, zarówno chłopców jak i dziewcząt. W programie uczestniczy łącznie ponad 40 zawodników, a frekwencja na zajęciach zawsze przekracza 30 dzieciaków, co jest świetnym wykładnikiem dużego zaangażowania ze strony uczestników. Trenerzy podkreślają ambicje dzieci i ich bardzo dobre zachowanie, a także chęci do współpracy i edukacji poprzez sport. Niektórzy wyróżniający się uczestnicy już otrzymali pierwsze zaproszenia do treningów grup piłkarskich Polonii Bytom, kilkoro z nich jest pod obserwacją trenerów, a zainteresowanie żeńskiej części może w przyszłości doprowadzić do utworzenia sekcji kobiecej. Myślę, że taki projekt przynosi wiele korzyści dla dzieci, a może i w przyszłości dla pierwszej drużyny Polonii Bytom, nie tylko w sekcji piłki nożnej, ale i w innych sportach do których te dzieci wykażą predyspozycje – zakończył przywdziewający na co dzień niebiesko-czerwony trykot meczowy stoper Polonii.
Innym trenerem Polonii, mocno zaangażowanym w program oraz idącym za tym kwestiami treningowymi jest trener Paweł Leksy. – Zajęcia mamy podzielone na 3 fazy treningowe. Tydzień rozpoczynamy od zajęć motorycznych, następnie treningów piłkarskich. Na zakończenie tygodnia dzieci cały trening grają mecze i mini turnieje. Dzieciaki bardzo lubią te zajęcia, co widzimy po wysokiej frekwencji, która zwykle waha się w okolicy 25-30 osób. Razem z trenerem Markiem Krotofilem staramy się również uczyć dzieci podstawowych pojęć piłkarskich, takich jak pozycje na boisku, odpowiednie ustawienie czy podstawowych formacji na boisku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z osób uczęszczających na nasze treningi. Wyróżniający się zawodnicy, otrzymują szansę w postaci zaproszeń na mecze i sparingi do zespołów młodzieżowych Polonii Bytom – zakończył z optymizmem przypatrujący się postępom swoich zawodników trener Leksy.
Z pewnością będziemy Was na bieżąco informować o dalszym angażowaniu się naszego klubu w Program Aktywności Lokalnej.