Akademia Piłkarska Polonia Bytom złożyła wniosek na kolejny dwuletni okres odznaczenia „Srebrną Gwiazdką” w ramach trzeciej edycji programu certyfikacji szkółek PZPN.
W jej ramach nasz Autorski system szkolenia został oceniony na 35 punktów z 37 możliwych. Z jedenastu kategorii branych pod uwagę w ramach ewaluacji, aż 9 zostało ocenionych na maksymalną możliwą ocenę, są to:
Aspekty merytoryczne:
- Etapizacja procesu szkolenia (1/1)
- Model Gry (6/6)
- Ocena obszaru technicznego (5/5)
- Ocena obszaru taktycznego (5/5)
- Planowanie procesu szkolenia (3/3)
Inne aspekty:
- Zgodność z wytycznymi PZPN (3/3)
- Spójność programu (2/2)
- Innowacyjność programu (2/2)
- Kompletność programu (2/2)
Autorem programu szkolenia naszej Akademii jest były trener grup młodzieżowych w naszym klubie, obecnie współpracujący z klubem w zakresie planowania procesu szkoleniowego – Leszek Legut. Poprosiliśmy go o wyjaśnienie czym w zasadzie jest ww. autorski program i skąd wynika tak wysoka jego ocena:
– Na początek w kilku słowach postaram się wyjaśnić czym w istocie jest to, o czym tutaj rozmawiamy, a więc tak zwany autorski program szkolenia w piłce nożnej. W przypadku naszej akademii mówimy o ponad trzystustronicowym dokumencie, w którym – mówiąc najprościej – niezwykle szczegółowo i skrupulatnie przedstawiłem pomysł na pracę z dziećmi i młodzieżą w AP Polonia Bytom. W praktyce jest to zatem swego rodzaju obszerna książka, nad którą prace trwały kilka lat.
Co dokładnie znajduje się w środku? Prócz przedstawienia podmiotu, struktury organizacyjnej, misji akademii, czy metodologii pracy, najistotniejsze pozostają trzy grube rozdziały poświęcone kolejno: modelowi treningu, planowaniu procesu szkoleniowego, oraz modelowi gry. Co oznaczają te sformułowania? Mówiąc w skrócie najpierw przedstawiamy i klasyfikujemy wszystkie obecne w naszym programie treści szkoleniowe, następnie pokazujemy dokładny plan ich realizacji z podziałem na kategorie wiekowe i obszary działań, a na koniec prezentujemy zgodny z założeniami naszej pracy model gry, a więc to w jaki sposób chcemy rozgrywać mecze na poszczególnych etapach kształcenia.
Myślę, że trzy najmocniejsze punkty programu, o którym tu rozmawiamy to: spójność, dbałość o detale oraz innowacyjność. Każdy najmniejszy element ma tutaj swoje określone, merytorycznie uzasadnione miejsce, co z pewnością będzie się podobało entuzjastom szkoły analitycznej. Jednocześnie nasz pomysł na szkolenie ma w sobie sporo z holistycznego podejścia do piłki nożnej i człowieka w ogóle, co jest ukłonem w kierunku orientacji progresywnych. Inspirując się różnymi, często ścierającymi się koncepcjami, udało nam się stworzyć coś z jednej strony świeżego i oryginalnego, a z drugiej wiernego pewnym stałym fundamentom.
W procesie certyfikacji program uzyskał 35 na 37 możliwych punktów. To rzeczywiście bardzo dużo i trzeba się z tego powodu cieszyć. Procesem certyfikacji zajmują się w PZPN-ie najlepsi specjaliści od szkolenia w kraju, więc ich ocena jest dla nas szalenie ważna.
Nasz program poprzez tak wysoką ocenę został de facto sklasyfikowany jako jeden z najlepszych w kraju. Zapytaliśmy jego autora co było kluczem do tego, aby osiągnąć tak satysfakcjonujący wynik:
Myślę, że kluczem było to, co zwykle stoi za udanymi projektami, nie tylko piłkarskimi: odpowiednie wsparcie i komfort pracy. W ostatnim roku mogłem liczyć na pełne zaufanie ze strony Prezesa i Dyrektora Akademii. Tych kilkanaście miesięcy to dla mnie czas bardzo intensywnej pracy twórczej, realizowanej jednak w naprawdę komfortowych, spokojnych warunkach, a także z merytorycznym wsparciem wyznaczonych do tego osób, przede wszystkim Aleksandra Mużyłowskiego – dodał Legut.
Krótkiego komentarzu w tej sprawie udzielił także dyrektor Sportowy, Tomasz Stefankiewicz:
W dniu wczorajszym poddani zostaliśmy kolejnej wizycie monitorującej ze strony pracowników Polskiego Związku Piłki Nożnej, wizytacja odbyła się w zespole z rocznika 2012, prowadzonego przez trenerów: Piotra Koniecznego i Daniela Srokę. Część merytoryczna zajęć została oceniona bardzo wysoko, wiele ciepłych słów padło na temat naszego autorskiego programu, który został doceniony za kompleksowość i innowacyjność. Pochwaleni zostali również trenerzy za ciągły postęp w swojej pracy i poczyniony progres. Na tym polu indywidualnie wyróżniony został trener Robert Chwastek. Zdaniem oceniającego to powinno być naszą bazą do dalszej ciężkiej pracy i ciągłego rozwoju naszej szkółki. Trwają prace nad obszarami, w których nie uzyskaliśmy maksymalnej oceny, aby w przyszłej edycji programu certyfikacji zostały one ocenione jeszcze wyżej. Mam tutaj szczególnie na myśli aspekty psycho-mentalne, od siebie dołożyć chcemy jeszcze kompleksowy program z zakresu dietetyki, tak aby nasi podopieczni jeszcze bardziej budowali swoją świadomość w zakresie zdrowego odżywiania.